> Góra Śnieżka (1602 m n.p.m.)       

Najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Panuje tam specyficzny klimat zbliżony do tego jaki mamy za kołem podbiegunowym. Dlatego na niższych wysokościach niż gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych wykształciła się roślinność alpejska. Na szczycie Śnieżki znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne.  

> Świątynia WANG w Karpaczu        

Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Wang i stąd wywodzi się jego nazwa. Podobnych drewnianych świątyń zbudowano w tym okresie około 1000. Po dzień dzisiejszy zachowało się ich w Norwegii tylko 31 oraz jedna w Karpaczu Górnym.

> Muzeum zabawek        

Założycielem niezwykłego muzeum w Karpaczu jest Henryk Tomaszewski znany wielu jako twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Dopełnieniem jego teatralnych pasji było kolekcjonerstwo traktowane z taką samą starannością. We wszystkich miejscach, w których wstępował, kupował zabawki. Warto przyjść do Muzeum Zabawek i obejrzeć oryginalną scenerię, przyjrzeć się unikatowemu zbiorowi zabawek z całego świata.

> Muzeum Sportu i Turystyki      

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochroną przyrody. Posiada ono interesujące zbiory i ciekawie urządzoną ekspozycję muzealną.

> Miejsce anomalii grawitacyjnej       

Są na Ziemi takie miejsca, w których można stwierdzić odstępstwa od prawa grawitacji. Pusta butelka, rozlana woda, samochód z wyłączonym silnikiem toczą się samodzielnie, bez żadnej przyczyny, w stronę szczytu wzniesienia. Jedno z takich miejsc znajduje się w Karpaczu na pewnym odcinku ulicy Strażackiej, od ulicy Karkonoskiej w kierunku „Dzikiego Wodospadu” za hotelem Piecuch, a przed mostem na Łomnicy.

> Zapora na Łomnicy       

Łomnica jest jedną z najdzikszych i najniebezpieczniejszych górskich rzek Karkonoszy o długości 20 km. W górnym odcinku średni spadek wód wynosi 72 promile, natomiast w dolnym odcinku jest on siedmiokrotnie mniejszy.W ramach programu przeciwpowodziowego latach 1910-1915 koryto rzeki uregulowano i wzniesiono zapory przeciwrumowiskowe. Jedna z nich utworzyła malowniczy zalew oraz atrakcyjny dla turystów wodospad.

> Krucze Skały     

Formacja skalna o wysokosci 25 metrów. Według jednej z wersji podań najstarsze sztolnie na Kruczych Skałach były wydrążone przez tyrolskich gwarków, którzy poszukiwali tutaj turmalinu i szafirów.

> Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach     

Park jest miejscem, gdzie obecnie można podziwiać 30 modeli dolnośląskich zabytków. Większość z nich stanowi zminiaturyzowane odwzorowanie dzieł architektury znajdujących się w Karkonoszach i ich okolicach.

> Miasteczko Western City w Ściegnach k/ Karpacza    

Miasteczko nawiązuje swoim wyglądem do Amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Tutaj każdy może przejechać się konno czy wziąć kilka lekcji płukania złota. Wszystkie te atrakcje sprawią, że można poczuć się jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie.